NAGRODA GŁÓWNA - 35 000 zł

Agata Ingarden (FR)

Uzasadnienie:

W pracach Ingarden niepewność co do przyszłości sączy się i przecieka na naszych oczach niczym płynny cukier, stanowiący jedno z tworzyw jej instalacji. Co nas czeka w przyszłości, która wyłania się z jej realizacji? Dystopijny świat, a w nim — nasz dom. Taki, który budujemy tu i teraz oraz taki, który chowamy we wspomnieniach. W portfolio Ingarden widać jej ogromną wrażliwość na materiały, formy i ich właściwości. Jej organiczne rzeźby wydają się pochłaniać naszą rzeczywistość — przestrzenie domowe i biurowe — niczym samodzielne organizmy, na nowo poddając pod dyskusję związki między naturą a technologią. Zatracenie, rozedrganie, lęk, brak stabilności — głos Ingarden to głos młodego pokolenia, dla którego czas ma szczególne znaczenie; jego upływ to bowiem jedyny pewnik.

DRUGA NAGRODA - 10 000 zł

Yan Tomaszewski (FR)

Uzasadnienie:

Jako historyk sztuki, Yan Tomaszewski zakorzenia swoje prace w tradycji awangardowej. Jako artysta — buduje własną, alternatywną przestrzeń. W jego praktyce twórczej, proces kreowania historii równoległej do oficjalnej poprzedza gruntowny research, którego wynik końcowy składa się na prace wideo w równej mierze oparte na faktach, co fikcji/wierzeniach. Tworzy przy tym całe uniwersum obiektów, obcych organizmów, barwnych postaci i emocji.

TRZECIA NAGRODA - 5 000 zł

Marta Romankiv (UA/PL)

Uzasadnienie:

Artystka, mimo młodego wieku, jest świadomą, dojrzałą i zaangażowaną społecznie artystką. Odważnie wkracza w przestrzeń publiczną, podejmując temat imigracji zarobkowej ze wschodu. Jej gesty wybielania flag czy postulaty znoszenia granic — choć wynikają bezpośrednio z relacji geopolitycznych między Polską a sąsiadami — zdają się przybierać walor uniwersalny i mieć potencjał rezonansu w wielu miejscach we współczesnym świecie. W poszukiwaniu drugiego człowieka — tego “innego”, wycofanego i schowanego w cieniu ciężkiej pracy — Romankiv wychodzi z bezpiecznej przestrzeni instytucji sztuki, by tchnąć w artystyczny gest nową sprawczość o znaczeniu politycznym.

Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni liczbą zgłoszeń oraz jakością nadesłanych portfolio. Wybór zwycięzców nie należał do łatwych, również dlatego, że projekty reprezentowały bardzo różne dziedziny: od fotografii artystycznej, przez performance po instalacje czy nawet sound art. Po burzliwych dyskusjach i trudnym procesie wyłonienia zwycięzców żałujemy jedynie, że nie byliśmy w stanie nagrodzić lub wyróżnić wszystkich, którzy na to zasługiwali. Mamy wielu utalentowanych artystów i cieszy nas, że dzięki Allegro Prize możemy wesprzeć ich finansowo i pod względem rozpoznawalności.

Jacek Weichert, Allegro

Wyróżnienia w konkursie otrzymali:

Anna Zaradny (PL)

Magdalena Lazar (PL)

Rafal Zajko (UK)

Horacy Muszyński (PL)

Open Group (UA/PL)

Barbara Gryka (PL)

Honza Zamojski (PL)

Veneta Androva (DE)

Emilia Kurylowicz (DE)

Paweł Starzec (PL)

To co zasługuje na wyróżnienie to wysoki poziom nadesłanych prac. Bardzo zauważalna jest silna obecność nowych mediów, prac wykonanych w technice video oraz działań performatywnych. Jednak twórcy rzadko ograniczają się do jednej techniki – aby wyrazić nurtujące ich tematy sięgają po wszystkie dostępne im środki, przekraczają granice dziedzin. To co zwraca uwagę, to także niezwykła czułość artystów młodego pokolenia na bieżące tematy, bolączki - ich twórczość jest społecznym barometrem pokazującym palące i często nieuświadamiane kwestie/problemy.

Dobromiła Błaszczyk & Sylwia Krasoń, Contemporary Lynx
Zwycięzców wybrało jury w składzie:
Anda Rottenberg — najwybitniejsza krytyczka i kuratorka sztuki w Polsce;
Jakub Julian Ziółkowski — malarz, rzeźbiarz i rysownik współpracujący z Fundacją Galerii Foksal oraz Hauser&Wirth Gallery;
Werner Jerke — kolekcjoner sztuki i założyciel Muzeum Sztuki polskiej w Recklinghausen w Niemczech;
Brodka — wokalistka muzyki pop, miłośniczka i kolekcjonerka sztuki;
Łukasz Ronduda — historyk sztuki, wykładowca akademicki, pisarz, scenarzysta, reżyser i kurator MSN w Warszawie;
Jacek Weichert — dyrektor kategorii Kultura i Rozrywka, Kolekcje i Sztuka w Allegro;
Dobromiła Błaszczyk i Sylwia Krasoń — redaktorki naczelne magazynu Contemporary Lynx.

Organizatorzy: Allegro, Contemporary Lynx Magazine
Partnerzy: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
Patroni medialni: Vogue Polska, Magazyn Szum, Artinfo, NOIZZ, ONET