Julia Stoschek Collection w Berlinie. Zdjęcie Robert Hamacher. Dzięki uprzejmości Julia Stoschek Collection.

Julia Stoschek @juliastoschekcollection

Zbiory tej niemieckiej kolekcjonerki to dzieła zawieszone w czasie, do których należą między innymi prace wideo, filmy oraz dokumentacje performansów. Zgodnie z przyświecającą Stoschek ideą upowszechniania sztuki, kolekcja będzie w najbliższych miesiącach stopniowo udostępniana w Internecie. Zanim jednak wszystkie prace zostaną zdigitalizowane i przeniesione do wirtualnej przestrzeni, warto zapoznać się z ich częścią na instagramowym profilu kolekcji.

Yusaku Maezawa [@yusaku2020] (https://www.instagram.com/yusaku2020/?hl=pl])

Japoński miliarder, którego imię po raz pierwszy odbiło się szerokim echem w świecie sztuki, gdy w ciągu dwóch dni wydał na aukcjach Sotheby’s i Christie’s aż 98 milionów $. Maezawa założył fundację zajmującą się sztuką współczesną, która udostępnia jego kolekcję szerszej publiczności. Sam kolekcjoner jest prawdziwym celebrytą, który wykupił bilet na pierwszy komercyjny lot na Księżyc. Jego instagramowy profil daje wgląd w życie Maezawy, które spędza otoczony sztuką, w towarzystwie osobistości takich jak właściciel SpaceX Elon Musk.

Daniel Turriani @danielturriani

Włoski kolekcjoner i marszand, który może się pochwalić imponującą kolekcją dzieł impresjonistów i sztuki współczesnej. Swój profil na Instagramie wykorzystuje nie tylko do udostępniania swoich zakupów ze świata sztuki, ale również nabywania nowych dzieł dla siebie oraz swoich klientów.

Michael Xufu Huang @michaelxufuhuang

Przedstawiciel młodego pokolenia kolekcjonerów i nowej siły na rynku sztuki, który zaczął kolekcjonować, gdy miał zaledwie 16 lat. Niedawno otworzył w Pekinie prywatne muzeum, które promuje na swoim instagramowym profilu. Warto go obserwować, bo na pewno będzie o nim jeszcze głośno!

Stefan Simchowitz @stefansimchowitz

Słynny amerykański marszand i kolekcjoner, który cieszy się reputacją postępowego, a zarazem kontrowersyjnego. Pomysłowy businessman i miłośnik internetowego rynku sztuki, który nowych artystów poszukuje właśnie w mediach społecznościowych. Jak twierdzi, pozwalają mu one przełamać tradycyjne i przestarzałe zwyczaje obecne w świecie sztuki i łatwiej odnaleźć młodych, obiecujących twórców.

Adrian Cheng @adriancheng

Młody kolekcjoner, który 10 lat temu założył fundację K11, mającą na celu promowanie sztuki współczesnej w Chinach. Jak mówi sam Cheng, jego celem jest stworzenie współczesnej chińskiej kultury i przestrzeni, w której mogliby się odnaleźć młodzi chińscy miliarderzy i początkujący kolekcjonerzy sztuki.

Jean Pigozzi @jeanpigozzi

Pomysłodawca i założyciel CAAC (Contemporary African Art Collection), największej na świecie prywatnej kolekcji współczesnej sztuki afrykańskiej, która znajduje się w Genewie. Okrzyknięty mianem króla selfie, Pigozzi do świata sztuki podchodzi z przymrużeniem oka i wrodzonym poczuciem humoru – na jego instagramowym profilu możemy go odnaleźć w towarzystwie ukochanych czworonogów, Charles’a i Saatchi.

Autor: Aleksandra Mainka-Pawłowska