W ostatnich latach Internet zaczął odgrywać znaczącą rolę w świecie sztuki, pozwalając artystom na dotarcie do nieograniczonej liczby odbiorców na całym świecie w ciągu kilku chwil. Za pośrednictwem mediów społecznościowych możemy nie tylko zapoznać się z pracami artystów, ale też otrzymać wgląd w ich życie prywatne. Aplikacje takie jak Instagram czy Twitter pozwalają nam śledzić poczynania naszych ulubionych twórców, a nawet bezpośrednio komunikować się z nimi.

Poniżej przedstawiamy listę siedmiu najciekawszych artystów obecnych w wirtualnej przestrzeni. Część z nich zaistniała w świecie sztuki jeszcze przed erą Internetu, a niektórzy zyskali sławę nieco później. Łączy ich jedno – jeszcze będzie o nich głośno!

KAWS, THE KAWS ALBUM, courtesy of Sotheby's

Banksy @banksy

W ostatnich latach Banksy stał się synonimem współczesnego street artu. Angielski artysta, którego tożsamość wciąż pozostaje owiana tajemnicą, słynie ze swoich odważnych prac o tematyce politycznej i antysystemowej postawy. Jego instagramowy profil potrafi zaskoczyć – publikowane są na nim nowe dzieła, zawsze w towarzystwie trafnych uwag i przemyśleń Banksy’ego.

Kara Walker @kara_walker_official

Ta jeszcze wschodząca, ale już doceniana przez krytyków artystka rozpoczęła swoją karierę z rozmachem, gdy w wieku 28 lat została najmłodszą laureatką stypendium MacArthur Foundation (1997), który pozwolił jej rozwinąć skrzydła. Niedawno mogliśmy o niej usłyszeć przy okazji Fons Americanus – imponującej instalacji wykonanej w ramach corocznej wystawy organizowanej w Turbine Hall Tate Modern. Proces twórczy Kara Walker udokumentowała na swoim instagramowym profilu, wraz z innymi dziełami poruszającymi między innymi problematykę rasizmu, tożsamości i przemocy.

KAWS @kaws

Pod tym pseudonimem kryje się amerykański artysta, Brian Donnelly, znany ze swoich kolorowych, odnoszących do popkultury prac. W ostatnich latach KAWS stał się jednym z najbardziej pożądanych przez kolekcjonerów artystów młodego pokolenia. Jego obrazy licytują celebryci i gwiazdy muzyki tacy jak Pharell Williams. Wartość prac KAWS’a na rynku sztuki ostatecznie potwierdziła aukcja Sotheby’s z 2019 roku, na której obraz „THE KAWS ALBUM”, nawiązujących do znanej kreskówki Simpsonowie, sprzedano za 14 mln $. Profil KAWS na Instagramie również bije rekordy popularności i ma ponad 3 miliony obserwujących.

Tracey Emin @TraceyEmin

Kontrowersyjna brytyjska artystka słynie ze swoich prowokacyjnych prac o wątkach autobiograficznych. Dziś na jej wystawach najczęściej możemy oglądać neonowe teksty, emocjonalne poematy oraz ekspresyjne akty, jednak największy rozgłos przyniosły jej odważne instalacje. W 1999 roku Tracey Emin została nominowana do nagrody Turner Prize za swoją pracę My Bed – łóżko, w którym artystka spędziła kilka tygodni, pozostawiając po sobie ślady obecności w postaci przedmiotów takich jak zużyte prezerwatywy czy brudna bielizna. Decyzja jury, które nie przyznało Emin nagrody głównej, jest do tej pory uznawana za jedną z najbardziej kontrowersyjnych w historii konkursu. Sama nominacja przyniosła jej jednak międzynarodową sławę, a tytułowe łóżko osiągnęło 15 lat później rekordową cenę 2,5 mln £. Artystka najaktywniejsza jest na swoim profilu twitterowym, gdzie dzieli się najnowszymi informacjami dotyczącymi swojej działalności.

Kehinde Wiley @kehindewiley

Nowojorczyk, który zasłynął jako portrecista afroamerykańskiej społeczności USA. W swoich pracach często sięga po motywy zakorzenione w kanonie sztuki i wchodzi z nimi w polemikę, podejmując dyskusję na temat rasizmu i miejsca młodych czarnoskórych Amerykanów we współczesnej kulturze. Międzynarodowy rozgłos zyskał w 2017 roku, gdy został powołany do stworzenia prezydenckich portretów Baracka i Michelle Obamy dla National Portrait Gallery w Waszyngtonie. Charakterystyczne obrazy o wzorzystych, barwnych tłach oraz jego pozostałe prace możemy podziwiać na Instagramie.

Damien Hirst @damienhirst

Najbogatszy żyjący artysta od lat budzi kontrowersje w świecie sztuki. 25 lat temu jego praca Mother and Child Divided składająca się z zanurzonych w formalinie fragmentów martwych zwierząt przyniosła mu nagrodę Turner Prize. Podgrzało to tylko atmosferę kontrowersji i skandalu otaczającą artystę i dało początek szeregowi sukcesów, które wyniosły Hirsta na szczyty rynku sztuki współczesnej.

Cindy Sherman @cindysherman

W 1999 roku, cztery lata po uzyskaniu nagrody MacArthur Fellowship, magazyn ARTnews włączył ją do grona 10 najważniejszych żyjących artystów. W swoich fotografiach Sherman porusza między innymi tematykę kobiecości, ciała – często zniekształconego, zaburzeń żywienia i stereotypów. W 2011 roku zdjęcie jej autorstwa zostało sprzedane za prawie 4 mln $, czyniąc z niej jedną z najbardziej pożądanych i rozpoznawalnych artystek współczesnych.

Aleksandra Mainka-Pawłowska – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz rynku sztuki i wyceny na Kingston University w Londynie. Na co dzień pisze i pracuje jako tłumaczka w Londynie. Interesuje się kolekcjonerstwem, wykorzystaniem technologii na rynku sztuki, literaturą i polityką.